Zápis pátý - Konec klubíček a nití

1. února 2014 v 21:38 | Till
Nějakých šestnáct stran redigování, na mě je to slušný výkon, neboť výkonnost rozhodně není mojí doménou. Dokončil jsem kapitolu Nitky a klubíčka. Za jiných okolností bych snad řekl "Konečně jsem tu zpropadenou kapitolu dokončil," ale tak to věru není. Za celých 267 stran, které jsem za poslední měsíce stačil upravit, to byla vůbec nejdynamičtější a dramaturgicky nejpropracovanější část (z mého pohledu, samozřejmě).
Byla zde zakončena taková dílčí kapitolka, dalo by se říci slepá ulička ve vyprávění, kterou však mám rozhodně v plánu později rozvinout v nějaké příští práci.
Ne, nemíním chválit sám sebe. Ona odbočka by byla výborným námětem pro povídku, jenomže já neumím zpracovávat tak složitý a sofistikovaný útvar, jakým povídka (ač semnou tento názor mnoho lidí nesdílí) dozajista je. Mé dosavadní povídkové pokusy nestály za to, pokud nebyly přiřazeny k nějakému obsáhlejšímu literárnímu celku. Má povídka je zpravidla jen kapitolou okleštěnou o spoustu informací. Minimálně jedna povídka z universa, o němž píši, se zde jistě časem objeví, neboť je hodna maximálně publikování zde na blogu, který nemá právě rozvinutou čtenářskou základnu, ale jinak je to plytkost nad plytkosti.
Síla této kapitoly podle mého tkví v množství dialogů. Netvrdím, že jsou světoborné, ale dialog je dle mého v zásadě lepším nositelem děje, nežli popis. Text je daleko lépe strukturovaný, snáze se čte, pocity mohou být vyjádřeny slovem postavy. Občas se obávám, že popisy se v mé práci vyskytují jenom proto, abych své dílo nějak odlišil od divadelního scénáře.
Zítra na mě čeká neděle a tudíž poslední den volného týdne. Pokusím se udělat alespoň z poloviny tolik práce, jako dnes. Říkám to jen proto, že množství zde publikovaných článku bude s největší pravděpodobností v následujících dnech stagnovat.


Tak bez boha, Till
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama