Zápis třetí - Hlavní postava

31. ledna 2014 v 20:09 | Till
Dnes se pozastavím nad miniaturní vsuvkou. Je to skutečně úsporná část odehrávající se v krajině snu hlavní postavy. Jistě, vyvstává zde otázka, zda je jedinec mající v celkovém kontextu pouze epizodní úlohu a rozhodně není oním rozhodným hybatelem děje (dlouhá a obtížná to věta, ťažká, řekl by jeden slovenský spisovatel) skutečně postavou hlavní, či jen nejvíce rozpitvávanou, bolestínskou a ustrkovanou.
Výtečně! Narazil jsem na první závažnou otázku (ona zmiňovaná vsuvka je konec konců nepodstatná) a to jest: Co skutečně v příběhu činí postavu postavou hlavní, případně jak by se měla odlišovat od postav vedlejších a okrajově bych se mohl ještě dotknout problematiky (nikoliv problému, ačkoliv…) velkého množství hlavních postav.
Nehodlám zde vést nikým nepovšimnutý dalekosáhlý monolog na téma hlavní postava příběhu. Podle mého je to zkrátka charakter, který rozvíjen primárně, nejdůsledněji a jenž pokud možno strhává na svá bedra minimálně vyvrcholení díla.
A právě v tomto bodě narážím na rozpor. Osud mé hlavní postavy by mohl být osudem kterékoliv jiné. Osudovost má váhu jen v očích protagonisty, ale zbytek světa žije dále svým tempem a strastmi. Sám sobě zde východisko nabídnout nemohu a kompromis ohledně této věci nepřipadá v úvahu. Obávám se, že stojím napůl cesty mezi absencí hlavní postavy a výměnou konceptu pojetí jednotlivých charakterů. Bohužel, nejsem žádný Erikson, abych se oprostil od postav a dál hnal dopředu pouze děj (což je právě u tohoto spisovatele impozantní a v mých očích nedostižná vypravěčská metoda).
Osobně bych řekl, že můj příběh hlavní postavu má. Zároveň bych ale dodal, že značné množství postav vedlejších nese stejné atributy a mnohdy míněný charakter docela odstrčí na druhou kolej. Jestli je to rys pozitivní, nebo negativní se ukáže později.
Ehm… Chtěl jsem se zmínit ještě o něčem dalším, ale raději budu pokračovat v práci, protože druhý šálek kávy už začíná pomalu chladnout a stokráte ohraná alba již spějí ke svému závěru.


S pozdravem Till.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama